Žitarice, testenina i pirinač u salatama - Tabule s peršunom I mentom
Dobro je poznato je da su žitarice oduvek ljudima služile za ishranu bilo da je reč o celom zrnu, u obliku brašna ili proizvodima koji se od njega prave. Žitarice su pre svega jeftine, a kao i pirinač i testenine mogu se dugo čuvati. Imaju puno hranjivih materija zbog čega su izuzetno zdrave. Velika prednost koju imaju kao proizvod je ta što se mogu spremati na bezbroj načina, zbog čega su veoma popularne (u svim svetskim kuhinjama).
KUPOVINA
Sveže žitarice se mogu prepoznati po suvim, krupnim i ravnomerno obojenim zrnima. Miris im je neutralan ili blago sladunjav. Kada se javi neprijatan miris, to je znak da im je rok trajanja istekao i da se više ne smeju koristiti. Bogat izbor žitarica kao što su pšenica, proso, ječam, kinoa i druge vrste mogu se pronaći i dostupne su u prodavnicama zdrave hrane, na pijaci ili u bolje snabdevenim supermarketima. Testenine i pirinač su izuzetnog kvaliteta i u velikom izboru dostupne su u dobro snabdevenim super marketima.
KUVANJE ŽITARICA
Kada je u pitanju priprema posebno tvrde žitarice kao što su na primer neoljušten pirinač, pšenica ili pir najbolje je preko noći ostaviti u hladnoj vodi da se natope.
Beli pirinač, bulgur pšenica, kinoa, ili oljušteni ječam se kuvaju u vodi, bujonu ili nekoj drugoj tečnosti u odnosu 1:2 bez prethodnog natapanja. Nešto više tečnosti potrebno je da bi se skuvao proso, pir i neoljušten pirinač. Žitarice je najbolje kuvati tako što se prvo prokuva voda ili bujon, a zatim se one polako sipaju uz neprekidno mešanje. Zatim se pusti da sve opet provri, pokrije i ostavi da se kuva još 20-60 minuta na slaboj vatri.
Vreme kuvanja je različito zbog vrste žitarice, vremena čuvanja i stepena suvoće zrna. Skuvane žitarice treba ostaviti da se hlade u otvorenom loncu kako se zrna ne bi lepila jedna za druga.
Važno!
Vrlo je važno žitarice ne mešati za vreme kuvanja, jer u tom slučaju postaju lepljive, raspadaju se i lepe za dno. Zrna bi trebalo da ostanu malo tvrdja nakon kuvanja.
SADRŽAJ ŽITARICA
U celom neoljuštenom zrnu nalaze se skoro sve materije od životne važnosti, ugljeni hidrati, vredne belančevine, nezasićene masne kiseline, vitamini grupe B, vitamin E i važni minerali i druge materije.
Zdrava alternativa integralnom pirinču ili žitaricama jeste zrno koje se kuva i pritiska ( parboiled) i kome se materije iz ljuske utiskuju duboko u zrno i na taj način se očuvaju i nakon ljuštenja koje sledi.
KAKO SE ČUVAJU ŽITARICE KOD KUĆE
Žitarice, pirinač i testenine treba čuvati u dobro zatvorenim posudama na suvom i hladnom mestu. Tako se održavaju do njihovog naznačenog roka trajanja. Rok trajanja sa pakovanja najbolje je odseći i zalepiti na posudu u kojoj se čuvaju.
PIRINAČ
Paelja pirinač, turski pilav pirinač i italijanski rižoto pirinač spadaju u pirinač sa okruglim zrnom. Oni pri kuvanju postaju lepljivi i meki. Mirišljavi basmati pirinač, integralni pirinač beli pirinač dugog zrna i neoljušteni pirinač ostaju tvrdi i celi kada se skuvaju. Oljušteni pirinač kuva se 20-25 minuta, dok se neoljušten kuva 35-50 minuta.
Pirinač u salati
U salatama se može mešati sa lisnatim salatama, povrćem, šunkom, ovčijim sirom i kobasicama.
PIR
Ukoliko se žito žanje dok je još zeleno, ali sasvim razvijeno, reč je o piru. Može se koristiti tek kada se malo isprži ili osuši na temperaturi oko 110 stepeni. Kuvan u vodi ili bujonu 40-60 minuta vrlo je ukusan iako ostaje tvrd.
Pir u salati
Salate sa pirom su izuzetne kada se kombinuje sa povrćem, biljem, dimljenim mesom, sirom, pikantnim marinadama.
KUSKUS
Bez kuvane pšenice samlevene u male kuglice ne može se zamisliti severnoafrička kuhinja. Priprema pravog kuskusa zahteva puno vremena, ali se kod nas može kupiti gotov, već pripremljen kuskus koji se ne mora kuvati već samo natopiti u vrućoj vodi. Može se pronaći u dobro snabdevenim supermarketima i prodavnicama zdrave hrane.
KUSKUS u salati
Najčešće se koristi u mediteranskim salatama.
BULGUR PŠENICA
Pšenica se prvo skuva, pa se suši, ljušti i melje i tako se dobija bulgur pšenica. Ona je veoma prijatnog ukusa tipičnog za žitarice. Sitno mlevena bulgur pšenica se ne mora kuvati već ju je dovoljno držati 4h u hladnoj vodi da se natopi. Krupno mlevena bulgur pšenica kuva se kao pirinač.
Bulgur pšenica u salati
Najbolje se kombinuje sa paradajzom, barenim povrćem, crnim lukom, rimskom salatom, maslinovim uljem i limunovim sokom.
Testenina
Testenine dolaze na naš sto u bezbroj različitih oblika i vrsta. Testenine bez jaja, od pšeničnog griza ili integralnog brašna, čine jako dobru bazu za ukusne salate. Posle kuvanja one zadržavaju svoj oblik. Za salate, testenine treba posle kuvanja odmah procediti i preliti hladnom vodom da se ne bi lepile. Sve testenine dobro upijaju dresing i mogu se kombinovati sa svim mogucim sastojcima.
Kinoa
Ova sitna okrugla zrna sadrže mnogo vrednih hranljivih materija. Mogu se kuvati kao pirinač i imaju blagi ukus. U salatama se zrna kinoe najbolje mešaju sa vinegretom i zelenim povrćem, ali i sa paprikom, šunkom, kukuruzom kao i sa soja sosom. Kinoa ne sadrži gluten.
Proso
Ova mala žuta okrugla zrna se ljušte i kuvaju isto kao pirinač, samo sa nešto više vode. Nakon kuvanja zrno postaje meko, ali ostaje malo tvrdo iznutra. Proso takodje ne sadrži gluten. Nakon kuvanja ima blaži ukus i dobar je u salatama sa ljutim, pikantnim sastojcima kao što su kari i ljuti sos, sok od limete i maslonovo ulje, ili čak iseckani listovi zelene salate.
Ječam
Zrno se prvo ljušti, pa tek onda koristi. Izvrstan je sastojak za salate. Neke vrste se čak ostavljaju da prenoće u vodi pa se onda kuvaju 1 h. Ukusan je uz lisnate salate, boraniju, prolećno povrće i bilje.
TABULE S PERŠUNOM I MENTOM
SASTOJCI:
- Bulgur pšenica ili kuskus, 150 g
- Paradajz, 300 g
- Krastavac, 3 manja komada
- Veza mladog luka, ½
- Peršun, dve veze (150 g)
- Sveža menta, 1 veza
- Limunov sok, 5-6 supenih kašika
- Maslinovo ulje, 4 SK
- So
- Mleveni crni biber
- Zelena salata, srce
- Zelena salata,
- Po želji listovi za serviranje, začinsko bilje i seckani paradajz
PRIPREMA:
- Bulgur pšenicu ili kuskus pripremi u skladu sa uputstvom, instant bulgur drži u vodi oko 30 minuta, a instant kuskus 5 minuta
- Paradajz operi, preseci na pola i iseci na kockice
- Krastavac operi i očisti i iseci na kockice
- Mladi luk, operi, očisti i iseci na kolutove
- Peršun i mentu operi i prosuši, a listove sitno iseckaj
- Žitarice dobro ocedi i sipaj u veliku činiju
- Sve pripremljene sastojke pomešaj. Limunov sok pomešaj sa maslinovim uljem, posoli, pobiberi i sipaj u salatu, a zatim opet promešaj
- Ostavi da odstoji 30 minuta
- Salatu (rimsku) operi i prosuši
- Srce iseci na rezance, a listove stavi na veliku tacnu
- Tabule posoli, pa dodaj limunov sok i seckanu salatu. Sve sipaj na listove salate, a po želji garniraj biljem i paradajzom
Serviraj odmah uz toplu pogaču i feta sir.
Komentari