Začini i sastojci iz svih krajeva sveta
Jela inspirisana kuhinjama Indije, Srednjeg istoka, Dalekog istoka, Jugoistočne Azije ili Meksika na primer zahtevaju upotrebu lokalnih začina koji će im dati intenzivan i autentičan ukus.
Dugačak spisak egzotičnih začina može delovati obeshrabrujuće na tebe ako si na "kulinarskim počecima" ili nemaš dovoljno iskustva u pripremi hrane iz drugih krajeva sveta. Na prvi pogled i njihova nabavka može da predstavlja problem i razlog da odustaneš od pripreme egzotičnih jela. Ali sa malo eksperimentisanja i dobre volje zaključićeš da neki novi sastojci veoma brzo postaju trajno omiljeni i poželjni i da ćeš ih često koristiti. Svakako začine ćeš prilagoditi sebi i svom čulu ukusa i dodavati ih u onoj meri i na način kako ti odgovara.
U nastavku su predstavljene neke „popularne“ kuhinje i začini i sastojci karakteristični za njih. Ukoliko si ljubitelj neke od ovih „kuhinja“ ili jednostavno želiš da u svojoj kuhinji pripremaš kinesku, japansku, indijsku ili tajlandsku hranu, razmisli da u svojim zalihama imaš nešto od ovih sastojaka.
JAPAN
MIRIN je blaga, slatka verzija sakea ili pirinčanog vina. On je omiljeni začin i može se naći u orijentalnim prodavnicama ili dobro snabdevenim supermarketima. Ukoliko ne možeš da ga pronađeš kao zamenu možeš da koristiš sladak šeri.
SIRĆE OD PIRINČA ima veoma prefinjen ukus i može dodati veoma zanimljivu aromu prelivu za zelenu salatu ili hladno povrće.
VASABI se ponekada naziva i japanski ren. Ima izrazit, jak, oštar i opor ukus i posebno dobro ide uz ribu sa roštilja. Pravi se kao gotova pasta u tubama ili kao prah za mešanje sa vodom, kao prah slačice.
KINA
SUVE PEČURKE dodaju ukus mnogim kineskim jelima, a mnoge vrste sada su dostupne u velikim supermarketima i orijentalnim prodavnicama. Preporuka je da ih temeljno opereš pre upotrebe, da bi se uklonio šljunak, a zatim ih držiš potopljene u toploj vodi što duže. Vodu u kojoj su bile pečurke sačuvaj, procedi da bi se uklonio ostatak šljunka i dodaj jelu zajedno sa pečurkama isečenim na komade.
ĐUMBIR je zajedno sa belim lukom i mladim lukom član ključnog trija kineskih začina. Može se pronaći u dobro snabdevenim supermarketima, a ukoliko ne možeš da pronađeš svežu varijantu možeš da upotrebiš mlevenu verziju to jest đumbir u prahu. Jedna kašičica mlevenog đumbira odgovara dužini od 25 mm svežeg korena đumbira.
SOJA SOS je najosnovniji začin Dalekog istoka. Veoma je slan i na Orijentu se koristi umesto soli. Da biste bili sigurni da dobijate najbolji ukus na etiketi potražite reči „prirodno prevreo“. Soja sos je proizvod koji je poslednjih godina dostupan i može se relativno lako pronaći u supermarketima.
ULJE PEČENOG SUSAMA je jak začin koji se koristi u malim količinama. To nije ulje koje se koristi u pripremi hrane to jest za prženje jer lako pregoreva. Obično se dodaje pri kraju kuvanja ili se jelo poprska njime neposredno pre serviranja.
JUGOISTOČNA AZIJA
LIMUNSKA TRAVA je omiljeni začin u tajlandskoj kuhinji koji dodaje suptilan ukus i aromu limuna raznim jelima posebno čorbama i paprikašima. U radnjama je dostupna mlevena limunova trava i jedna kašičica odgovara jednoj stabljici.
KOKOSOVO MLEKO se pravi od pulpe kokosovog oraha i u Jugoistočnoj Aziji to je često jedina tečnost koja se koristi za kuvanje paprikaša od povrća, indijskog paprikaša i pudinga, a daje im jak ukus i gustinu. Može se nabaviti ili dehidrirano u obliku tabli koje treba vratiti u tečno stanje dodavanjem vruće vode ili kao gotova tečnost u konzervama. Mnogo je lakše koristiti tečnost nego table.
SREDNJI ISTOK
BULGUR PŠENICA I KUSKUS popularni su kao pirinač na Srednjem istoku i u Severnoj Africi, a mnogo se brže pripremaju jer je potrebno samo ih staviti u vruću vodu.
HARISSA je pasta od ljute čili paprike začinjena korijanderom, kuminom, belim lukom i namom i prodaje se u tubama ili konzervama. Tradicionalno se servira sa kuskusom.
VODICA OD POMORANDŽINOG CVETA I RUŽINA VODICA intenzivnije od bilo kog drugog začina podsećaju na Srednji istok. Slatkastog mirisa one se dodaju kremovima, nadevima od koštunjavog voća ili urmi za slatkiše ili se u maloj količini dodaju jelima od povrća kao što su spanać i šargarepa. Dostupne su u prodavnicama namirnica sa Srednjeg istoka, kao i u nekim velikim supermarketima.
TAAN je masna pasta koja ima ukus oraha napravljena od semena susama. Da bi se napravio brzi sos ili preliv za salatu može se rastvoriti u soku od limuna, mleku ili vodi i začiniti.
MEKSIKO
ČILI PAPRIKE se mogu kupiti sveže, u konzervi ili flaši i mogu se odmah koristiti. One se mnogo koriste da bi dale ukus meksičkim jelima zajedno sa svežim korijanderom i svežim sokom od limete. Da bi se skratilo vreme potrebno da se sveže čili paprike obrade, kupite ih izdrobljene ili u obliku ljuspica ili prema ukusu upotrebite tabasko sos, sos od čili paprika ili kajena papriku.
SALSA se može pronaći u mnogim velikim supermarketima u konzervi, flaši ili sveža, zajedno sa dobrim izborom priloga kao što su tortilja i kukuruzni čips.
INDIJA
ŠAFRAN se može koristiti da se pirinač oboji u zlatno jarku boju.
KURKUMA je manje ekstravagantan način da začinite i obojite pirinač. Mlevena KURKUMA daje tamniju žuti boju nego šafran. Ona se takođe može kuvati sa lisnatim povrćem kao što je spanać.
ZAČINI su osnovni sastojci indijske kuhinje. Popularni začini koji mogu dati autentičan indijski ukus raznim jelima jesu seme crne slačice ili seme kumina pečeno na suvo dok ne počne da puca, a zatim umešano u jelo od povrća ili salatu od rendanog povrća. Omiljeni indijski začini su kardamom, seme korijandera i cimet, koji se obično dodaju jelu za vreme kuvanja i ostave se u njemu kada se jelo servira. Svi mleveni začini se brzo ubajate i zbog toga ih je najbolje kupovati u manjim količinama i često.
PASTU OD KARIJA mnogo je lakše koristiti od karija u prahu, koji može imati pomalo sirov ukus, i najbolje je čuvati za poboljšanje ukusa jela sa Zapada. Sada su dostupne razne vrste kari pasta. Ukoliko ste ljubitelj indijske hrane dobro je da imate jednu blagu i jednu ljuću kari pastu u svojim zalihama. Mešavine začina proizvedene u Indiji često su ljuće nego one napravljene u drugim zemljama.
Komentari